![](https://match-n-play.rs/wp-content/uploads/2022/06/julian-schiemann-Z4Sxy1_3wdY-unsplash-min.jpg)
Naš kondicioni trener Slobodan Vojinović Kampi sportiste dovodi u formu već skoro četiri decenije. Rođen je 26. maja 1957. godine. Završio je Fakultet za fizičku kulturu u Beogradu, osnovao prvu Dečju sportsku školu u Srbiji, radio 30 godina u Atletskom klubu „Partizan“ i bio član stručnog saveta Atletskog saveza Beograda, kao i savezni trener u Atletskom savezu Srbije. U međuvremenu je počeo da sarađuje i s Teniskim klubom „Partizan“, posle čega je počeo da radi i s brojnim drugim školama tenisa koje su iznedrile mnoge domaće teniske asove. Kratko vreme je trenirao čak i mladog Novaka Đokovića.
Tokom bogate karijere u kojoj se specijalizovao za rad s mladima, sarađivao je s više od 200 tenisera, među kojima su i Marko Miladinović, nekadašnji drugi junior sveta, Bojana Jovanovski, koja je bila 31. na WTA listi i član stručnog tima u finalu Fed kupa u Pragu zajedno sa Slobodanom, Miki Janković, osvajač Svetskog kupa u Dizeldorfu, Goran Mihajlović, nekadašnji teniski prvak Jugoslavije, Goran Tošić, osvajač više teniskih turnira, kao i atletičara, poput bivšeg evropskog šampiona Slobodana Brankovića… Posebno mesto u karijeri zauzima mu saradnja s Markom Miladinovićem, kog je trenirao od njegovih malih nogu: „To da neko radi u kontinuitetu od devete do 20. godine je zaista retko kod nas, pogotovo što je on napravio takav uspeh. Pored toga što je bio drugi junior sveta, mogu da se pohvalim da nikada nije imao povredu, da njegov trenažni proces nikada nije bio zaustavljen nekim lečenjem. To je jedan deo koji bih možda sebi mogao da pripišem, da su njegovo odrastanje i njegov razvoj bili harmonični.
Opterećenja su bila prava, to je bilo dobro dozirano“. Ni ostali teniseri koje je trenirao nisu imali nikakve povrede ni druge zdravstvene posledice. Slobodan je poznat po obazrivosti na treninzima, nikada ne forsira tenisere van granica njihovih mogućnosti, iako ih beli sport tera da idu, kako i sam kaže, „po ivici žileta“. Tako postupa i s decom u školi tenisa „Match’n play”, gde pre zadavanja bilo kakvih vežbi proverava njihov telesni status i osnovne sposobnosti. „Gleda se pozicija stopala, kolena, kukova, kičme… Tom detekcijom se dolazi do stanja, da li je dobro ili nije. Onda se uradi test bazičnih pokreta, gde se proveravaju stabilnost i mobilnost. Na primer, tu ide čučanj na celom stopalu. To mnogi sportisti ne mogu da urade, a to vam govori o skladnom razvoju i dobroj fleksibilnosti određenih mišićnih grupa. Na svakom od tih testova vidite da li su zglobovi u funkciji, da li je neki slabiji i slično“, pojašnjava on. Na osnovu tog pregleda, Slobodan sastavlja program vežbanja jednistven za našu školu tenisa, tzv. korektivni trening, čiji cilj je ispravljanje nepravilnosti. Vežbama koje zadaje, on koriguje sav dotadašnji i mogući nesklad u razvoju mladih tenisera, što je posebno važno, jer je tenis asimetričan sport. „Ako sve radite desnom rukom, dobijate asimetrično telo, od skoliotičnih držanja do krilatih lopatica, dakle, probleme s odrastanjem. Pre 40, 50 godina, omladina je drugačije odrastala igrajući se napolju, imala je raznovrsna kretanja.
Decu roditelji danas dovedu na tenis, a oni ne znaju ni da dobro stoje, trče i kreću se. To je problem. Možda je to u našem klubu sreća, što ima nekoga ko može da obrati pažnju na to, uoči te deformitete i da sugestije kako da se vežbe rade i u klubu i kod kuće“, kaže Slobodan. Posle korektivnog, on pravi program opšteg dejstva, tokom kog deca rade vežbe poput puzanja, trčanja i kolutova unapred, a potom zadaje i vežbe specifične za tenis, razne strukture kretanja, kao što su prekoraci, dokoraci, nameštanja i hvatanje loptice. „Prvi zadatak je da se obezbede pravilan rast i razvoj. Sledeći je da ta harmoničnost bude u skladu sa zahtevima teniske igre.
Koordinacija u tenisu je jedna od težih mogućih, jer morate da adaptirate oko u odnosu na kretanje loptice, da signal ode iz centrale do nogu, da priđete loptici, namestite se i tek onda izvedete pokret rukom, tu finu koordinaciju, a pritom morate da stanete uz dobar balans. Stvar je mnogo kompleksna“, ističe Slobodan. Zbog retko sveobuhvatnog pristupa koji su naši treneri gradili godinama, a koji sigurno nećete naći u većini teniskih klubova, u školi tenisa „Match’n play“ pravilan psihofizički i socijalni razvoj vašeg deteta je zagarantovan, kao što je zajamčeno i njihovo ovladavanje belim sportom. „Deca su različita. Neka su povučena, a neka hiperaktivna. Moje iskustvo može da barata svima i napravi ravnotežu“, zaključuje Slobodan.